Aplikacja Yanosik – legalny antyradar na smartphone

InneTesty i recenzje

Yanosik to darmowa aplikacja dla kierowców, łącząca funkcje antyradaru i nawigacji. W oparciu o sygnał GPS i transmisję danych GPRS, Yanosik automatycznie aktualizuje dane, dotyczące bieżących zdarzeń na drodze. Informuje o wypadkach drogowych, oraz o lokalizacji fotoradarów, kontroli drogowych, kontroli Inspektoratu Transportu Drogowego (ITD) czy odcinkowych pomiarów prędkości. Na podstawie zbieranych danych, program tworzy także, przydatne kierowcom, statystyki.

Yanosik to tak zwany antyradar czyli w tym przypadku aplikacja, która pokazuje nam gdzie są fotoradary, patrole policji, wypadki, korki. Mówiąc, krótko uprzedza kierowcę o tym, co może spotkać na danej trasie. Dane są aktualizowane przez użytkowników, czyli przez innych uczestników ruchu drogowego.

Jak zacząć korzystać z Yanosika?

Aby zacząć korzystać z tego wynalazku należy ściągnąć aplikację na telefon lub tablet. (Możliwy też jest zakup autorskiego urządzenia Yanosik). Następnie trzeba się zarejestrować na stronie projektu i gotowe. Wszystko działa sprawnie i szybko. Mapy są dokładne. Po włączeniu Yanosika pojawia się menu, w którym do wyboru mamy to co chcemy zgłosić czyli: fotoradary, policja, patrol, wypadek lub inspekcję ruchu drogowego wraz z odpowiadającymi im ikonami, które później można znaleźć na mapie. W menu jest również przycisk o nazwie:  Yanosik Navi. Po jego kliknięciu pojawia się mapa oraz strzałka oznaczająca naszą lokalizację i kierunek jazdy. Menu jest proste i czytelne. W bazie programu jest ponad 1500 radarów w całej Polsce. Kiedy się zbliżamy do któregoś z nich, wyświetla się powiadomienie o odległości i ograniczeniu prędkości przy radarze oraz strzałka, która określa, w jakim kierunku względem nas fotoradary się znajduje. Bardzo przydatna funkcja.

Jeżeli kierowca używający Yanosika i jadący przed nami zobaczył patrol i go zgłosił, na ekranie naszego telefonu lub tabletu pojawi się granatowa ikona policji oraz w górnym rogu wyświetli się odległość od patrolu. Przejeżdżając przez to miejsce możemy potwierdzić kontrolę drogówki, jeżeli ciągle stoi, lub anulować, jeżeli patrol już odjechał. Yanosik wyświetla również miejsca częstych kontroli (szara ikonka taka sama jak ta w przypadku patrolu – różni się tylko kolorem), miejsca odcinkowego pomiaru prędkości oraz ilość aktualnie zalogowanych użytkowników. Używam programu regularnie od kilku miesięcy i muszę przyznać, że jeszcze się nie zdarzyło, żeby było mniej niż 30 000 kierowców z włączonym Yanosikiem. Szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę ilość aut na polskich drogach, nie jest to jakaś strasznie wysoka liczba. Nie wszyscy kierowcy wiedzą o istnieniu tego programu.

Sprawdzając kolejne opcje tej aplikacji, odkryłam co oznaczają kolory zaznaczonych na mapie dróg. Jest to tzw. legenda traffic. Prościej mówiąc jest to oznaczenie natężenia ruchu oraz prędkości z jaką auta poruszają się na danej trasie. Tak więc niebieski odcinek na mapie oznacza prędkość powyżej 90 km/h czyli niewielki ruch. Potem odpowiednio o 20 km/h mniej mamy następujące kolory:  ciemno zielony, jasno zielony, pomarańczowy, ciemny pomarańczowy, czerwony oraz czarny, który sygnalizuje duży korek i prędkość poniżej 10 km/h. Lepiej omijać czarne fragmenty, chyba że nie szkoda wam paliwa ani czasu poświęconego na stanie w korku.

Muszę jeszcze wspomnieć o tym, że używając Yanosika, możemy też ustalić sobie cel trasy i program pokaże nam aktualną odległość od celu oraz czas w jakim tam dotrzemy i prędkość. Dokładnie tak jak w innych nawigacjach.

Yanosik to naprawdę bardzo dobry program. Wiele razy uchronił mnie przed mandatem lub ukochanym przez kierowców, bardzo twarzowym zdjęciem z fotoradaru. Uważam, że jest to bardzo dobra alternatywa dla powszechnych GPS-ów ponieważ można ją za darmo zainstalować na własnym smartfonie z systemem Android lubApple oraz na tablecie. Testowałam aplikacje na Androidzie i iPadzie – na obu urządzeniach działa bez problemowo. Jedyne o co można się przyczepić to fakt, iż jest jeszcze stosunkowo mało popularnym programem.Tu jest moja prośba do wszystkich, którzy to czytają! Ściągajcie, instalujcie, używajcie, zgłaszajcie patrole i wypadki, a przede wszystkim polecajcie rodzinie i znajomym. Im nas więcej tym bezpieczniej na drodze!

Edit: maj 2014:

Blisko rok temu opisywaliśmy jeszcze wtedy mało znaną aplikację jaką jest Yanosik. Program przeszedł szereg modyfikacji a liczba jego użytkowników uległa podwojeniu. Postanowiliśmy sprawdzić jak wiele się zmieniło.  Jako narzędzie nawigujące, Yanosik wykorzystuje technologię live traffic, dzięki której, pozwala on na skuteczne omijanie korków drogowych.

Yanosik posiada mapę prezentującą dane dotyczące aktualnego natężenia ruchu na wybranych drogach, czy lokalizacji stacji benzynowych (wraz z cenami paliw).

Na czym polega działanie Yanosika?

Yanosik działa przede wszystkim w oparciu o informacje udostępniane przez swoich użytkowników, którzy za pomocą specjalnych przycisków, zgłaszają mijane zdarzenia drogowe. Przesłane w ten sposób informacje są następnie rozsyłane i weryfikowane przez innych użytkowników, dzięki czemu dane zawarte w systemie mogą być na bieżąco aktualizowane.

Każdy użytkownik Yanosika otrzymuje rangę (ocenę w skali od 0 do 5), wyznaczaną na podstawie ilości i rzetelności udostępnianych zgłoszeń.

Aplikacja Yanosik współpracuje z urządzeniami wyposażonymi w systemy:

1. Android (wersja 2.2 i nowsze),

2. iOS (wersja 6.0 i nowsze)

3. Windows Phone 7 i 8

4. BlackBerry 10.

yanosik menu nawigacyjne
Yanosik – Menu główne

Wygląd programu

1. Oznaczenia dróg – drogi na mapie w Yanosiku zaznaczane są kolorami w przedziale od czarnego do niebieskiego. Kolory te informują o średniej prędkości, z jaką poruszają się
aktualnie kierowcy na danym odcinku drogi.

Dzięki temu dowiedzieć się możemy, które drogi są przejezdne, a które zakorkowane.

2. POI – umożliwiające zgłaszanie: kontroli prędkości z wykorzystaniem „suszarek” lub fotoradarów, kontroli ITD, fotoradarów stacjonarnych, nieoznakowanych patroli, wypadków i
innych utrudnień, lokali gastronomicznych (z możliwością podglądu i dodawania ocen), stacji benzynowych (z możliwością podglądu i edycji cen) oraz miejsc częstych kontroli.

3. Wyznaczanie trasy – trasę wyznaczyć można głosowo, na podstawie nazwy miejscowości (lub nazw i typów obiektów), wybierając współrzędne GPS lub korzystając z opcji
nawigowania do określonego punktu na mapie (w tym celu wystarczy przycisnąć dłużej na wybrany punkt i kliknąć „Prowadź”).

yanosik mapa
Yanosik: wygląd mapy

Ostatnie wersje programu i ważne aktualizacje

Wersja 2.3.4 (marzec 2014)

– możliwość dostępu do yanosik24.pl (portalu zarejestrowanych użytkowników Yanosika) z poziomu aplikacji

– funkcja zmiany schematu kolorów na mapie wektorowej

Wersja 2.3.5 (kwiecień 2014)

– możliwość generowania statystyki wykonanej trasy, obejmującej średnią prędkość, czas i przebytą drogę

(naliczanie statystyk uruchamia się przy pomocy nowego przycisku Play/Stop. Po naciśnięciu „Stop” aplikacja automatycznie wyświetla podsumowanie trasy)

Wersja 2.3.6 (kwiecień 2014)

– uruchomienie funkcji asystenta kierowcy na autostradzie A2

(Poprzez kliknięcie na ikonę, która pojawi się w aplikacji, gdy tylko wjedziemy na autostradę, otrzymujemy dostęp do najważniejszych informacji: danych kontaktowych, opłat, zjazdów, najbliższych stacji benzynowych, etc.

Jeśli Yanosik wykryje zmniejszenie prędkości pojazdu na autostradzie poza zjazdami/wjazdami czy miejscami takimi jak MOP i PPO, aplikacja wysyła komunikat z graficznym przedstawieniem położenia samochodu na autostradzie. Kierowca może także, za pośrednictwem aplikacji, skontaktować się z Centrum Zarządzania Autostradą.

Yanosik przypomni także (komunikat głosowy) o konieczności włączenia świateł awaryjnych i rozstawienia trójkąta ostrzegawczego.)

Wersja 2.3.7 (maj 2014)

– dostęp do podglądu trasy przy jej wyznaczaniu

– uruchomienie zakładki „Pierwsza Pomoc” w menu aplikacji

Po niespełna roku aplikacja stała się znacznie popularniejsza a dzięki ciągłym pracom na jej rozwojem, z każdym miesiącem oferuje coraz to nowsze funkcje i sprawniejsze działanie. Niewątpliwym atutem Yanosika jest fakt że dla użytkowników Smatphonów jest on całkowicie darmowy. 

Zachęcamy do korzystania z dobrodziejstw Yanosika, nie tylko dlatego aby unikać mandatów z rozstawionych przez straż miejską fotoradarów, ale także w celu poprawy bezpieczeństwa i sytuacji na polskich drogach.

Październik 2015

W czerwcu 2015 roku twórcy Yanosika oficjalnie ogłosili że ich aplikacja zaczęła korzystać z map niekomercyjnego i społecznościowego projektu jakim jest OpenStreetMap. Program w dalszym ciągu jest udoskonalany a jego popularność stale rośnie. Aplikacja mobilna została pobrana już ponad 3 miliony razy. Od naszej ostatniej aktualizacji wprowadzono m.in możliwość ustawienia progu informowania o przekroczeniu prędkości, możliwość anulowania przypadkowych zgłoszeń oraz zaktualizowana listę pojazdów nieoznakowanych. Ponadto do nawigacji można przyłączyć swoją kartę z programu Orlen Vitay i dzięki temu zbierać punkty w ramach podziękowania od innych użytkowników Yanosika.

4 thoughts on “Aplikacja Yanosik – legalny antyradar na smartphone

  1. Na początku nie byłem przekonany do tej aplikacji, ale wszędzie były informacje o tym całym Yanosik’u więc sprawdziłem, przetestowałem i muszę przyznać że faktycznie, bardzo fajna, przyjazna dla użytkownika aplikacja, polecam.

  2. Super apka. Bardzo przydatna na drodze zarówno pod względem wygody nawigacyjnej ale tez bezpieczeństwa (ostrzeganie) i trafności omijania korkow (kolory tras). Dodatkowo inf o znajdujących sie stacjach paliw i ich promocji (reklama) dodatkowa korzyść każde potwierdzone zgłoszenie dodaje punkty do programu VITAY i nagrody są 🙂 oby tak dalej .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *