Zgubiona tablica rejestracyjna – co zrobić?

Zgubiona tablica rejestracyjna
Porady

Tablice rejestracyjne są obowiązkowe. Jazda bez nich może skończyć się mandatem. Ich zgubienie jest zatem nie lada problemem. Warto zatem wiedzieć co zrobić w sytuacji, kiedy zagubi się tablice rejestracyjne.

Zgłoszenie kradzieży na policję

Zgubiona tablica rejestracyjna to nie mały problem. Zgodnie z przepisami bez choćby jednej tablicy nie można prowadzić samochodu. Dlatego w sytuacji jej zagubienia ważne jest, aby postępować bardzo szybko. W pierwszej kolejności warto jest udać się na policję. Zwłaszcza jeśli zginą obie tablice. Jeśli zniknie jedna można podejrzewać, że gdzieś odpadła. Jednak jeśli znikną obie może to oznaczać, że padło się ofiarą kradzieży. Jeśli zatem podejrzewa się kradzież tablic należy zgłosić to na policję. Złodzieje mogą wykorzystać tablice to popełnienia przestępstwa. Ważne jest zatem powiadomienie o tym policji.

Wniosek do wydziału komunikacji

Zgubiona rejestracja musi być oczywiście zgłoszona do wydziału komunikacji. Musi być to ten wydział komunikacji, w którym rejestrowało się samochód. W wydziale konieczne będzie złożenie oświadczenia o zaistniałej sytuacji. Po złożeniu oświadczenia możliwe będzie wystąpienie o wydanie duplikatu tablic rejestracyjnych. Co ważne, tablice te będą posiadały te same numery rejestracyjne. Dzięki temu nie trzeba będzie przerejestrowywać auta. Choć oczywiście taka opcja jest możliwa. Jeśli po zgubieniu tablic bądź w przypadku podejrzenia kradzieży ktoś woli otrzymać zupełnie nowe tablice i numery rejestracyjne może złożyć odpowiedni wniosek. Pamiętać jednak należy, że przerejestrowanie samochodu zawsze łączy się z dodatkową opłatą. Warto podkreślić, że wtórniki tablic rejestracyjnych można otrzymać tylko w przypadku jeśli wcześniej posiadało się białe tablice. Posiadacze tych czarnych będą musieli dokonać przerejestrowania auta. Do wydziału komunikacji udać należy się jak najszybciej. Jazda bez tablicy rejestracyjnej skończy się mandatem w przypadku zatrzymania przez policję. Oznacza to, że od momentu złożenia wniosku o wydanie wtórników tablic do momentu ich otrzymania nie można poruszać się samochodem.

Dokumenty potrzebne do wydania wtórników tablic

Zgubiłem tablice rejestracyjną i co teraz? To pytanie często zadają sobie kierowcy, których spotka taka sytuacja. Na początku należy jak najszybciej skompletować wszystkie potrzebne dokumenty w celu wydania wtórników. Dokumenty jakie będą potrzebne to:

  • wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej,
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • oświadczenie o zgubieniu bądź kradzieży tablicy rejestracyjnej.

Oczywiście potrzeby będzie także dowód tożsamości.

Wtórniki tablic rejestracyjnych

Na szczęście na wtórniki tablic rejestracyjnych nie czeka się długo. Bywa, że nowe tablice można odebrać już po kilku dniach. To zrobić należy w wydziale komunikacji. Po ich odebraniu można je bez przeszkód zamontować na samochodzie. Od tej pory można znów śmiało poruszać się w ruchu drogowym. Pamiętać jednak należy o tym, aby tablice zamontować solidnie. Tak, aby już drugi raz sytuacja z ich zgubieniem nie powtórzyła się.

Liczy się czas

W przypadku utraty tablic rejestracyjnych bardzo ważny jest czas. W szczególności jeśli podejrzewa się ich kradzież. Należy w takim przypadku policję powiadomić natychmiast. Zanim tablice zostaną wykorzystane przez złodziei. Czas ważny jest również w przypadku ich zgubienia. Bez tablic nie można poruszać się w ruchu drogowym. Ich brak oznacza zatem uziemienie, czyli po prostu niemożliwość jazdy własnym samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *